O PROJEKTE

Noc divadiel

Noc divadiel 2012 je 3. ročník noci otvorených divadiel, predstavení a výnimočných zážitkov. Ide o európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Tento rok sa do projektu zapojilo viac ako 39 divadiel a súborov z 11 slovenských miest.

Naša Noc divadiel 2012 bude bláznivá, dramatická, odhalená, nabitá, vyšťavená, impulzívna, závistlivá, éterická, šialená, návyková .... Aká bude tá vaša?

„Noc“ sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu vo viacerých slovenských mestách súčasne. Slovenské divadlá otvoria svoje priestory počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom, novým divákom a inšpirácii zvonku.

Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať po celú noc. Divák sa môže rozhodnúť pre spôsob a čas, kedy vstúpi do divadelného priestoru, prípadne do samotného „deja“.

Počas bláznivej a roztlieskanej „Noci divadiel 2012“ si vyberie každý – milovník tragédie, coolnes drámy, opery, súčasného tanca, muzikálu, klasických inscenácií, rozprávok, fanúšik tradičného marionetového divadla, tieňového divadla i komornej monodrámy. Okrem divadelných inscenácií je súčasťou „Noci“ aj spoločné tlieskanie a uvažovanie o revolúcii, státie vo svetle reflektorov, pre najmenších skúšanie predstavenia a účinkovanie v ňom, pozeranie do kuchyne klasikov i študentov drámy, koncerty hereckých osobností a spoločné muzicírovanie s tvorcami, autorské čítania, diskusie s umelcami, vodenie bábok, cesty do zákulisia, čakanie na noc pri pohári vody, projekcie filmov ale aj záznamov divadelných inscenácií, polnočné prekvapenia a veľa ďalších, nielen divadelných zážitkov.

Heslo prvého ročníka „Dnes večer nezhasíname” presvedčilo divákov o tom, že počas „Noci” sa netreba báť, divadla obzvlášť. Cez Noc divadiel 2010 sa nezhaslo v 8 mestách a 28 divadlách. Druhý ročník sa niesol v znamení hesla „Na hry máme celú noc“. Cez „Noc“ sa v roku 2011 s návštevníkmi hralo 31 divadiel z 9 miest Slovenska.

VSTUP NA VŠETKY PODUJATIA JE VOĽNÝ, POKIAĽ NIE JE V PROGRAME UVEDENÉ INAK.

plagat.jpg, 63,9kB