BANSKÁ BYSTRICA

BÁTOVCE

BRATISLAVA

KOŠICE

MARTIN

NITRA

PREŠOV

PRIEVIDZA

TRNAVA

ZVOLEN

ŽILINA

Bábkové divadlo Žilina

Kuzmányho 6, Žilina

Stanica Žilina-Záriečie

18:30 / Premiéra inscenácie Kata dcéra kata

Žilinské legendy, ktoré hovoria o miestnom katovi, sa stali inšpiráciou pre pouličné divadlo s názvom Kata dcéra kata. Príbeh sa motá okolo zákerného kastelána z Budatínskeho zámku, ktorý si robí zálusk na slúžku hradného pána. Tá však miluje mladého kováča.  

Inscenácia prináša na slovenské námestia a ulice komédiu plnú humoru, paródie a vtipu, ktorá zaručene pobaví široké vrstvy divákov.

Dramaturgia: P. Palik; Hudba: P.r Vaňouček; Pohybová spolupráca: P. Nůsek; Scéna a kostýmy: M. a J. Daubravovci; Scenár a réžia: J. Nvota; Hrajú: A. Čitbajová, J. Demko, J. Eliášová, M. Németh, J. Tabaček, B. Tarasovičová

19:00 / Spoločné tlieskanie

20:00 / Rozlúčka so starými doskami BDŽ

Oficiálny vstup do rekonštrukcie budovy BDŽ

Rezervácie: kveto.palik@gmail.com; www.bdz.sk

ĎALŠIE INFO

Jakub Nvota

Kata dcéra kata

Dramaturgia: Peter Palik

Hudba: Peter Vaňouček

Pohybová spolupráca: Petr Nůsek

Scéna a kostýmy: Miro Daubrava, Jaro Daubrava

Scenár a réžia: Jakub Nvota

Hrajú: Anna Čitbajová, Ján Demko, Jana Eliášová, Michal Németh, Juraj Tabaček, Bibiana Tarasovičová,

Kata dcéra kata

Každé mesto má svoje tajomstvá, príbehy a legendy. Hovoria o nich pamätníci, rozprávajú ich rozprávači a mnohé sú zapísané aj v mestských archívoch. Viažu sa k rôznim miestam mesta – k budovám, hradbám, námestiam, katakombám alebo úzkym uličkám. Svoje legendy má aj mesto Žilina. Tie, ktoré hovoria o žilinskom katovi sa stali inšpiráciou pre pouličné divadlo s názvom Kata dcéra kata.

Príbeh sa motá okolo zákerného kastelána z Budatínskeho zámku, ktorý si robí zálusk na slúžku hradného pána. Tá však miluje mladého kováča. Kastelán sa chce krásnej slúžky zmocniť za každú cenu, preto sa všemožne snaží prekaziť ich lásku. Niť príbehu nás zavedie až na popravisko, ktorému vládne mestský kat. Aj v vďaka nemu sa nakoniec podarí rozťať uzol zamotaného príbehu ľudskej lásky, vášne a závisti.

Inscenácia v réžii Jakuba Novotu opäť prináša na slovenské námestia a ulice komédiu plnú humoru, paródie a vtipu, ktorá zaručene pobaví široké vrstvy divákov.

Mestské divadlo Žilina

Horný val 3, 010 01 Žilina

20:00 / V. Klimáček BEAT (každý má svoj rytmus) / Po predstavení diskusia s hercami

Inscenácia Beat (každý má svoj rytmus) je situovaná do osemdesiatych rokov minulého storočia a prináša osobné svedectvo o dobe, ktorú sme vtedy všetci smiešne, trápne, ale zároveň citovejšie a naozajstnejšie žili. Hlavnou témou inscenácie je emigrácia – na jednej strane tichá, vnútorná, na druhej tá skutočná, z ktorej už niet návratu.

Hrajú: A. Čonková, A. Hulmanová, I. Kubáčková, K. Sihelská, B. Bačo, J. Dobrík, M. Geišberg a. h., D. Heriban a. h., M. Režný, J. Vitos a. h.; Réžia: E. Kudláč

22:00 / Koncert Dana Heribana s kapelou

Počas večera a Noci divadiel bude Mestské divadlo Žilina otvorené aj v zákulisí divadla. Mestské divadlo Žilina bude komunikovať aj program Stanice a Bábkového divadla a poskytne zvýhodnené vstupné pre divákov, ktorí sa zúčastnia Noci divadiel na Stanici a v BDZ.

Rezervácie: marketing@divadlozilina.eu; www.divadlozilina.eu

ĎALŠIE INFO

Viliam Klimáček: BEAT (každý má svoj rytmus)

Réžia: Eduard Kudláč

Inscenácia Beat (každý má svoj rytmus) je situovaná do osemdesiatych rokov minulého storočia a prináša osobné svedectvo o dobe, ktorú sme vtedy všetci smiešne, trápne, ale zároveň citovejšie a naozajstnejšie žili. Ako uviedol v bulletine k inscenácii jej autor Viliam Klimáček: „Viac sme čítali a z toho mála, čo sme dokázali nasať cez knihy, zahraničné rádiá a viedenskú televíziu, pretože internet vtedy u nás nebol, sme hodiny dokázali debatovať o politickej situácii vo svete, ktorá bola výrazne odlišná od tej oficiálnej, prezentovanej vtedajšími štátnymi médiami. Požičiavali sme samizdatové knihy, počúvali zakázanú hudbu, jednoducho bol to nejakým spôsobom, a ja za tým neľutujem, určite čas duchovnejšieho hľadania.“ Hlavnou témou inscenácie je emigrácia – na jednej strane tichá, vnútorná, na druhej tá skutočná, z ktorej už niet návratu. Pretože vytriezvenie zo socialistickej ilúzie, že na Západe to všetko funguje inak, naozaj bolelo. Dojemná tragikomédia Beat v charakteristickom režijnom rukopise Eduarda Kudláča je plná typického Klimáčkovského humoru. Každá postava má v nej neodolateľný bigbeatový rytmus.

Účinkujú: Anna Čonková, Anna Hulmanová, Ivana Kubáčková, Kristína Sihelská, Branislav Bačo, Ján Dobrík, Marek Geišberg a. h., Daniel Heriban a. h., Michal Režný, Jaroslav Vitos a. h.

Stanica Žilina-Záriečie

Závodská cesta 3, Žilina

13:00 – 24.00 / Malé divadelné sympózium

Divadelný workshop pre vopred prihlásenú skupinu spojený s naštudovaním predstavenia Zlatá husa; návštevou premiéry predstavenia v Bábkovom divadle Žilina a s prenocovaním v divadelnej sále.

16:00 / Buchty a loutky: Zlatá husa

Rodinné predstavenie spojené s prehliadkou zákulisia. Podľa rozprávky bratov Grimmovcov napísali a zrežírovali Buchty a loutky pod vedením Mareka Bečku.

Striedavo hrajú, osvetľujú a zvučia: Z. Bruknerová, K. Maděričová, M. Bečka, R. Beran, V. Brukner, T. Procházka, L. Valiska

Rozprávka je určená pre deti od 4 rokov a ich dospelý sprievod.

17:30 / Zlatá husa 2

Predstavenie odohrané účastníkmi workshopu divadelného sympózia

Presun účastníkov na ďalšie miesta konania v Žiline

Program v Žiline je koordinovaný spolu s Bábkovým divadlom aj Mestským divadlom. Účastníkom budú poskytnuté zľavy pri návšteve viacerých podujatí v rámci Noci divadiel.

Rezervácie: barbora@stanica.sk; hanka@stanica.sk; www.stanica.sk

ĎALŠIE INFO

Buchty a loutky: Zlatá husa

Podľa rozprávky bratov Grimmovcov napísali a zrežírovali Buchty a loutky pod vedením Mareka Bečku

Výpravu a bábky navrhol Robert Smolík

Hudbu zložil Tomáš Procházka

Bábky vyrezal Štěpán Pěnka a obliekla Radka Mizerová

Scénu vyrobili Adam a Jaromír Gottliebovi

Striedavo hrajú, osvetľujú a zvučia: Zuzana Bruknerová, Kristina Maděričová, Marek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner, Tomáš Procházka, Lukáš Valiska
Premiéra: 20. 3. 2010. Rozprávka je určená pre deti od 4 rokov a ich dospelý sprievod.

www.buchtyaloutky.cz

- - -

16. - 17.11 2012 Malé divadelné sympózium - workshop pre verejnosť od 6 rokov vedený tvorcami bábkového divadla spojený s naštudovaním predstavenia Zlatá husa, s návštevou premiéry predstavenia v Bábkovom divadle Žilina a s prenocovaním v divadelnej sále na Stanici.

Lektori: Buchty a loutky Praha – Zuzana Bruknerová, Vít Brukner, Lukáš Valiska, THeatro Štvorkolka Žilina – Tomáš Hudcovič, Hana Hudcovičová Lukšů, Stanica Žilina – Záriečie – Dušan Dobiaš a ďalší

babkove-divadlo-zilina
MDZ
stanica-zilina-zarecie