Program - 2021 | Nitra - Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre
Ul. 7. pešieho pluku 1
Miesto konania: KD Močenok
Rezervácia vstupeniek: pokladnica@sdn.sk, obchodne@sdn.sk
Pokladnica: 037 65 22 586
Obch.-prev. odd.: 0918 742 617
9:00 Stvorenie (online)
13:00 – 19:30 Výstava kostýmov z inscenácií SDKSvN
14:00 Luskáčik
17:00 Luskáčik
18:30 Staré divadlo v troch dejstvách – premiéra dokument. filmu k 70. výročiu SDKSvN (41 min.)
13.00 – 19.30
Výstava kostýmov z inscenácií SDKSvN
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre tento rok oslávilo 70 rokov od svojho založenia. V súčasnosti prechádza rozsiahlou rekonštrukciou, a tak dočasne našlo svoje útočisko v Kultúrnom dome Močenok, kde odprezentuje aj svoj program Noci divadiel 2021. Jeho súčasťou bude aj výstava divadelných kostýmov Starého divadla. Pripravené sú exempláre z aktuálnych inscenácií, medzi nimi Doktor Faust (výtvarník Marek Zákostelecký) či Čarodejník z krajiny Oz (výtvarník Martin Von Dubravay). Kostýmy boli vyrobené v dielňach nitrianskeho bábkového divadla a ušité na mieru konkrétnym hercom a herečkám. Navrhovali ich hosťujúci výtvarníci, takže každý kúsok nesie ich osobitý rukopis, a tým sa stáva výnimočným. Úlohou kostýmov v divadle nie je „dobre vyzerať“, ale priniesť so sebou istý odkaz a najmä korešpondovať s ideou inscenácie a charaktermi postáv, ktoré v nich umelci stvárňujú. Nepodliehajú módnym trendom, ale často vystihujú, resp. podčiarkujú naturel postáv, čo-to o ňom napovedajú divákom alebo im pomáhajú zaradiť postavy do historického obdobia. Ich súčasťou môžu byť rôzne výplne či ozdoby, ale neraz tiež bývajú kombinované s maskami. Aj preto byť hercom nie je v tomto smere jednoduché – počas predstavení niektorých inscenácií musia vystriedať viaceré kostýmy, často si musia zvykať na rôzne pohybové obmedzenia či nosiť hrubé látky a zimné oblečenie aj v horúcom lete.
Ak si túžite prezrieť kostýmy naživo a chcete zistiť o tejto neodmysliteľnej súčasti divadla niečo viac, určite neváhajte a príďte si pozrieť našu výstavu.
14.00 a 17.00
Luskáčik
Svetoznámy príbeh Luskáčik z pera E. T. A. Hoffmanna, ktorý je vo svete často uvádzaný napríklad vo forme baletu, dostáva tentoraz bábkovú podobu. Divadelnú adaptáciu prináša Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, ktoré v tomto roku oslávilo 70. výročie svojho vzniku. Na spoluprácu s ním bola prizvaná bulharská režisérka Biserka Kolevska, ktorú na tomto príbehu priťahuje najmä krehká hranica medzi realitou a svetom fantázie. Svetom, v ktorom je možné všetko. Napriek dávke strašidelnosti a mystiky, ktorou režisérka po vzore spisovateľa divákov zahŕňa, sa netreba obávať, že by sa ďalší z bojov dobra so zlom neskončil šťastne. Deti aj dospelí tak opäť raz majú príležitosť pocítiť silu rozprávok, v ktorých dobro zaslúžene víťazí.
Prácou s bábkami, využitím masiek, veľkolepých kostýmov a celkovým dôrazom na výtvarnú stránku nadväzuje inscenácia na aktuálnu dramaturgiu Starého divadla. Spájaním týchto a ďalších neodmysliteľných zložiek divadla ako hudba či pohyb zas režisérka ostáva verná svojej jedinečnej poetike, v rámci ktorej sa snaží o ich harmóniu a vďaka nej o tvorbu komplexných diel. Preto neváhajte a príďte sa aj vy pozrieť na magický svet, v ktorom vaše zmysly ovládnu fantazijné obrazy a oživené sny.
Scenár a réžia: Biserka Kolevska
Preklad: Igor Hochel
Hudba: Nelko Kolarov
Scéna, bábky, masky, kostýmy: Natalia Gocheva
Dramaturgia: Nikoleta Hvizd Tužinská
Obsadenie:
Mária: Michaela Dzamková
Fritz, Vojak: Eduard Valašík
Pani Stahlbaumová, Myš: Danica Hudáková
Pán Stahlbaum: Rudo Kratochvíl
Drosselmayer: Ivan Gontko
Luskáčik: Simon Fico
Myší kráľ, Mačky: Juraj Bednarič
Myšilda, Muzikant, Myš: Nikola Kozáková
Princezná, Gretchen: Daniela Turzová
Kráľ, Vojak: Roman Valkovič
Kráľovná: Oľga Schrameková
Muzikant, Vojak, Mačky: Michal Kalafut
Myš, Mačky: Kristína Povodová
18.30
Staré divadlo v troch dejstvách
dokumentárny film k 70. výročiu SDKSvN (41 min.)
Miesto konania: KD Močenok
Pri príležitosti 70. výročia od svojho vzniku oslovilo divadlo na spoluprácu študentky VŠMU, na réžiu Martinu Beňovú a produkcie sa zhostila Patrícia Alexia Pošová. Dokumentárny film čerpá inšpiráciu z poetiky Wesa Andersona, ktorá prináša napríklad zábery s paletou pastelových farieb. Vo filme nechýbajú rozhovory so súčasnými i bývalými hercami či kritikmi, ktorí divákovi rozpovedia príbeh protagonistu – Starého divadla.